Fast Times at Farmington #25 Results

May 15, 2016

CLICK HERE for Photos

Photos By Conner Mitchell & Luci Jacobs / More photos to come

Click here for Race Results

     

  Show awards

 

Best of Show: Tim Amick 68 Karmann Ghia

 

Best of Show Watercooled: Tommy Wolff  99 Passat Wagon

Promoter's Choice: Zach Taylor 64 Beetle

Best Workmanship: Mike Hillberry

Inner Beauty: Ethan Icenhour 60 Beetle

Most Original: Butch McClellan 71 Karmann Ghia

Best Use of Color: Jeff Smith 74 Beetle

Photo to come

 

1) Beetle Stock (pre-57)

      1st: Tim Hayes 50 Beetle
2) Beetle Modified (pre-57) N/A

3) Beetle Stock (58-67)

   1st: Bill Tate 65 Beetle

    2nd: Matt Betz 65 Beetle

4) Beetle Modified (58-67)

    1st: LeLand Cox 62 Beetle

    2nd: TIE Ethan Icenhour 60 / Travis Owens 66

5) Beetle Stock (68 & up)

   1st: TIE Michael Daniels 70 Beetle / Kevin Whitesides 70

   2nd: Vernon Horne 72 Super

6) Beetle Modified (68 & up)

  1st: Jeff Smith 74 Beetle

  2nd: Nicole & Travis Beeson 74 Beetle

7) Beetle Convertible All years stock N/A

8) Beetle Convertible All years Modified

   1st: James Jones 71 Super Beetle

9) Karmann Ghia Stock

    1st: Butch McClellan 71 Ghia

    2nd: Stefanie Collins  71 Ghia

10) Karmann Ghia Modified

    1st: Tim Amick 68 Ghia

    2nd: Johnathan DeYoung 74 Ghia

11) Type II Stock

    1st: Jimmy Cragg 71

    2nd: Jesse McGill 57 Single Cab


12) Type II Modified

   1st: Grayson McGill  65 Crewcab

   2nd: Rick Castro 67 Kombi

13) Type III (all)

   1st: Bob Murray 71 Fastback

    2nd: Tom Landock 69 Beetle

14) Thing

   1st: Chris Peckinpaugh 73

   2nd: Zachery Ritter 73

15) Buggy

   1st: Eric Cooper

   2nd: William Bailey

16) Baja

    1st: Donald Turner 70

    2nd: Michelle Heier 69

17) Rail

    1st: Rick Wagner

    2nd: Chris Bailey

18) Trike  N/A

19) Full Custom (air or water)

   1st: Mike Hillberry

20) Daily Driver (aircooled) all years

     1st; Shelia Peckinpaugh 74 Beetle

     2nd: Steven Fawcett 66 Bus

21) Special Interest

     1st: Randy & Robin Swanson 73 Buggy

     2nd: Terry Sigmon  Race rail

22) Under Construction (all)

     1st: Jimmy Owens 69 Volksrod

     2nd: David Beatha  71 Super Beetle


23) Kit Car (VW Chassis & Powered)

     1st: Charles Jacob 52 MGTD

     2nd: Brooke Lopp 69 Avenger

24) Rat Rod

     1st: David Batchelor Truck

     2nd: David Shearer 73 Beetle

WATERCOOLED Classes

25)Stock Watercooled ALL YEARS

    1st: TIE Farren Adams 13 GLI / David Mitchell 15 GTI

    2nd: Dave Haislop 98 Cabrio

26)Modified MKI/MKII golf / cabriolet / jetta /Passat
/Scirocco/Corrado(78-94)

    1st: Noah Keeton 84 Jetta

27) Modified MKIII/MKIV golf / cabriolet /jetta / Passat
/Scirocco/Corrado(95-05)

   1st: Tommy Wolff 99 Passat Wagon

    2nd: Ricky Winder 01 Jetta

28) Modified MKV/MKVI golf / jetta / Passat b6 (05& up)

    1st: TIE Clark Cowan 13 GTI / Frank Carter 08 R32

    2nd: Chase Strange 12 GTI

29) other watercooled (Vanagon/Eurovan/ Fox/New Beetle/Etc)

   1st: Robert Owens