Fast Times at Farmington #22 Results

Oct 19, 2014

CLICK HERE for  Show Photos

Photos By Conner Mitchell, Kathy Jacobs and Keith Bumgarner

Click here for Race Results

     

  Show awards

 

 

 

 

Best of Show:

 Ethan Icenhour 60 Beetle

 

Promoters Choice:

Cameron Paynter 69 Beetle

 

1) Beetle Sedan/Convertible Stock (pre-62)      

1st: Hugo Yanez 59 Beetle

2nd: Doug Robertson 60 Beetle

2) Beetle Sedan/Convertible Modified (pre-62)

1st: Ethan Icenhour 60 Beetle

2nd: Bob Hicks 61 Beetle

3) Beetle Sedan/Convertible Stock (63-67)

1st:  Bill Tate 65 Beetle

2nd: Jerry Boger 65 Beetle      

4) Beetle Sedan/Convertible  Modified (63-67)

1st: Alexander Melcherl 66 Beetle

2nd:  Brad Smith 66 Beetle

5) Beetle Sedan/Convertible Stock (68 & up)

1st: Kevin Whitesides 70 Beetle

2nd: James Jones 71 Super Beetle

6) Beetle Sedan/Convertible Modified (68 & up)

1st: Bob Russo 69 Beetle

2nd: David Clodfelter 69 Beetle

7) Karmann Ghia Stock   

1st: Diane Bullard 64

2nd: Bob Boan 71  

8) Karmann Ghia Modified

1st: Melanie Herman 69 Convertible

2nd: Matthew Ollis 63

9) Type II Stock         

1st: Brent Sides 76 Westy

2nd: Ben Evans 78 Westy

10) Type II Modified

1st: Jean - Noel Greffeville 61 Crewcab

2nd: Peter Duty 65 SIngle Cab

11) Type III        

1st: Rick Hilton 67 Squareback

12) Thing

1st: Michael Peckinpaugh 73

2nd: Chuck Vultaggio 74

13) Buggy   

1st: Tony Edwards

2nd: Randy Hinson

14) Baja  

1st: Michelle Heier

2nd: Danny McDaniel

15) Rail      

1st: Don Maxwell

2nd:  Chris Bailey

16) Trike  

1st: Greg Core

17) Full Custom  

1st:  Richard Mitchell 66 Beetle

2nd: Dave Haas 68 Truck

18) Daily Driver (Aircooled) pre-65

1st: Richard Lambert  61 Beetle

2nd: Brent Batts 56 Beetle

19) Daily Driver (Aircooled) 66-71 

1st: Angie Tate  70 Beetle

2nd: Tom Chervenak 70 Beetle & Glenn Jones 70 Beetle

 20) Daily Driver (aircooled) 72 & later   

1st: Justin Lambert 75 Beetle

2nd:  Donald Minor 72 Campmobile

21) Under Construction (all)   

1st:  Felix Misenhamer 62 Beetle

2nd: David Bethea 71 Super Beetle

22) Kit Car (VW Chassis & Powered) 

1st: James & Jayne Viar 73 Bradley GT

23) Special Interest     

1st: Russell Hurley 61 Beetle

2nd: Andy Woods 68 V8 Beetle

 24) Rat Rod

1st: Sabian Stargardt 64 Beetle

2nd: David Batchelor 72 Bug Truck

25) Unrestored Custom    

1st: WillIam Bailey 63 Beetle 

2nd:  KC Crib 60 Beetle 

26) Watercooled  Stock (pre-98) 

1st: Dave Haislop 82 Rabbit Convertible

27)Watercooled Modified (pre-98)  

1st: Bob Coffin 83 Rabbit

2nd: Douglas Raynor 85 Westy

28)Watercooled Stock (99 & up)

1st: Ferren Adams 2013 Jetta GLI

2nd: Janine Marley 2014 Golf TDI

29) Watercooled Modified (99 & up)  

1st: Frank Carter 08 R32

2nd: Clark Cowen 06 Jetta